Cappadocia

First post from the Cappadocia series, which is a long overdue. We arrived at Nevşehir airport and took a shuttle to our hotel in Göreme. As soon as we settled, we left to go to Cappadox festival area and met our friends. During our trip in Göreme the weather was rainy, however we managed to go for a jeep safari and another day we had picnic at Keşlik Monastry. We mostly drove around Rose Valley by jeep as we wanted to take pictures of that area. We stumbled upon calfs at an ancient monastry and let Korean tourist take our pictures!

There are so many "best" places in Cappadocia. It puts a spell on you with its history and landscape. You can rent an ATV or get on a horse to ride along the most beautiful valleys in the world. If you are lucky and the weather is nice, you must take the hot air balloon tours to see this astonishing land from above. During our stay in Göreme, the weather was too windy and cold, so much so that the tours kept being postponed the next days. Yet, this made us want to come back even more.

There are so many cave hotels in Cappadocia. The rooms are build with solid rock all around real caves. Because it's a natural rock, it can breathe, which gives you a restful sleep during your stay in Cappadocia. We were waking up energetic and happy every morning.

There is actually a tip that I have for Cappadocia. The air is so dry, that you need to pack heavy duty moisturizer with you. Make sure to moisturize your hands, face and hair every day. Check out the video and let me know what you think about Cappadocia!Uzun zamandır tamamlanmayı bekleyen Kapadokya serisinin ilk yazısı. Nevşehir havalimanına inip otelin servisiyle Göreme'ye vardık. Gelir gelmez Cappadox festivalinin gerçekleştiği Uçhisar bölgesine gidip arkadaşlarımızla buluştuk. Gezi boyunca hava elbette yağmurluydu, ancak bir gün Jeep Safari, bir gün de arkadaşlarımızla Keşlik Manastırı civarında piknik aktiviteleri ile muthiş zaman geçirdik. Jeep Safari yaparken rotadan çıktık, genellikle Kızıl Vadi cevresinde fotoğraflar çektik, Eski Hastane'de kuzularla karşılaştık ve Koreli turistlere poz verdik. Kapadokya'daki gezilecek yerler o kadar fazla ki, tarihi ve dokusuyla insanı büyülüyor.

İsterseniz ATV kiralayarak isterseniz at üzerinde, birbirinden güzel vadilerde gezebilirsiniz. Göreme Açık Hava Müzesi, kesinlikle görülmesi gereken bir yer. Şanslıysanız ve hava güzelse, sıcak hava balonuyla bu büyülü bölgeyi yukarıdan görebilirsiniz. Göreme'deki kalışımız boyunca balon turları ertesi güne kaldı, ertesi gün de yine hava durumundan dolayı iptal oldu, ancak bu da bize Kapadokya'ya bir defa daha gelmek için bahane oldu.

Mağaraların çevresine yapılmış odalardan oluşan bir çok mağara otel var, duvarlar doğal taş olduğu için nefes alıyor, bu da Kapadokya'dayken geceleri dinlendirici bir uyku çekmenizi sağlıyor. Biz her sabah gerçekten de taptaze ve dinlenmiş şekilde uyandık.

Kapadokya ile ilgili vereceğim bir ipucu var, hava o kadar kuru ki, yanınıza kesinlikle nemlendirici alın, yüzünüzün, ellerinizin ve özellikle saçlarınızın buna çok ihtiyacı olacak! Aşağıdaki videoyu izleyin ve ne düşündüğünüzü benimle lütfen paylaşın!

Illusive land

0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör